Thursday, 25/April/2024 11:11
Mo Dhenkanal
ଢେଙ୍କାନାଳ ଖବର ସ୍ପେସିଆଲ ରିପୋର୍ଟ

ସାପ ନାଁ ଶୁଣିଲେ ମନରେ ଭୟ ଆସେ, ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ

ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧୬ ତାରିଖରେ ପାଳିତ ହୁଏ ବିଶ୍ୱ ସର୍ପ ଦିବସ । ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବମୋଟ ୩୪୫୮ ପ୍ରଜାତିର ସାପ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଥ୍ରେଡ୍ ସ୍ନେକ୍ ସବୁଠାରୁ କ୍ଷୁଦ୍ର (ଲମ୍ବ ୧୦ ସେଂଟିମିଟର) ଓ ରେଟିକୁଲେଡ୍ ପାଇଥନ (ଲମ୍ବ ୨୨.୮ ଫୁଟ) ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ସାପ ।

FB_IMG_1686103726896
Picsart_22-04-11_10-18-21-175

ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ପ ଦଂଶନରେ ବର୍ଷକୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ମଣିଷଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଉଛି । ବ୍ରାଜିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକ ଦୀପ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି । କାରଣ , ସେହି ଦ୍ୱୀପରେ ପ୍ରତି ବର୍ଗ ମିଟର୍ରେ ପାଞ୍ଚଟି ସାପ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି । ବୁମ୍ ସ୍ଲାଙ୍ଗ ସାପ କାମୁଡିଲେ କାନ, ନାକ, ପାଟି ,ମଳଦ୍ୱାର, ପରିସ୍ରାଦ୍ୱାର ରୁ ରକ୍ତ ବହାରିଥାଏ ।

IMG-20230205-WA0003
Picsart_22-04-11_10-18-21-175

Picsart_22-04-11_10-18-21-175

କେବଳ ନୁ୍ୟଜିଲାଣ୍ଡରେ କୌଣସି ସ୍ଥଳଚର ସାପ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଛଅ କୋଟି ବର୍ଷ ତଳେ ପୃଥିବୀରେ ବିଚରଣ କରୁଥିବା ଟାଇଟାନୋବୋଆର୍ ଲମ୍ବ ୪୨ଫୁଟ ଅଧିକ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେ ସାପ ଜିଭ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଘ୍ରାଣ କରେ । ୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଆମେରିକାନ ସାପକୁ ଡରନ୍ତି ।

ସାପ ଆଖି ବନ୍ଦ କରି ପାରେନା । ତେବେ ଲେଜାବିନ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କୁ ତାଲିମ କାଳରେ ଜୀବନ୍ତ ସାପ ଖାଇବାକୁ ପଡେ । ଆଂଟାର୍କାଟିକା ହେଉଛି ବିଲକୁଲ ସାପ ନଥିବା ସ୍ଥାନ । କହିବାକୁ କଲେ ସମସ୍ତ ସାପ ମାଂସାଶୀ । ସେମାନେ କୌଣସି କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ଜଣାଥିବା ସତ୍ୱେ ଭାରତରେ ଅଯଥାରେ ସାପଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଦିଆଯାଏ । ସେହିଭଳି ମାଈ ଆଡର୍ ସାପ କିଛି ନଖାଇ ଅଠର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଂଚିପାରେ , ହେଲେ ଅହିରାଜ ସାପ ଅନ୍ୟ ସାପକୁ ଖାଇଥାଏ ।

ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ମୋଢେଙ୍କାନାଳ

Related posts

ଏକକାଳୀନ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ମାନଙ୍କ ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଆଲୋଚନା।

Mo Dhenkanal

ଢେଙ୍କାନାଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବିଜେଡିରୁ ଲଢ଼ିବେ ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ଡ଼ା. ଅବିନାଶ ସାମଲ ।

Mo Dhenkanal

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୧ରେ ହେବ ଜାତୀୟ ଗୋଲୋକ ବିହାରୀ ଧଳ ଭାଷା ସମାବେଶ !

Mo Dhenkanal

Leave a Comment

3 × 4 =