Thursday, 25/April/2024 10:54
Mo Dhenkanal
ଢେଙ୍କାନାଳ ଖବର

ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିରାକାରଣ ସଚେତନତା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ।

ତା ୦୬.୦୭.୨୦୨୩/ ଢେଙ୍କାନାଳ – ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ ମାସ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଜୁନ ମାସ ୦୧ ତାରିଖ ୨୦୨୩ ଠାରୁ ଜୁନ ମାସ ୩୦ ତାରିଖ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ତା, ୦୬.୦୭.୨୦୨୩ ରିଖରେ ୨୦୨୩ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସରୋଜ କୁମାର ସେଠୀଙ୍କର ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିରାକାରଣ ସଚେତନତା ସଭା ସଭାପତିତ୍ବରେ ସଦଭାବନା ହଲ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

FB_IMG_1686103726896
Picsart_22-04-11_10-18-21-175

ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ସଭାରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମ୍ବୋଧନରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ରେ ଉପୋରକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଂଶ ବିଶେଷ ଭାବରେ ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବକ ସଭାରେ ସମସ୍ତ ସହଯୋଗୀ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କର ଅବଗତି ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇଲେ କି, ଗତ ତା. ୦୩.୦୬.୨୦୨୩ ରିଖରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସଚେତନତା ରଥ, ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରିଥିବା ଟୋପି ଓ ବ୍ୟାଚ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା ।

IMG-20230205-WA0003
Picsart_22-04-11_10-18-21-175

ସହରରେ ରଥ ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ମାଧ୍ୟମ ରେ ସଚେତନତା ର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରଯାଇଥିଲା । ତା ୦୩.୦୬.୨୦୨୩ ରିଖ ଠାରୁ ତା ୦୮.୦୬.୨୦୨୩ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଚେତନତା ରଥ ବୁଲିଥିଲା ଏବଂ ତା. ୨୧.୦୬.୨୦୨୩ ରିଖ ଠାରୁ ତା. ୨୮.୦୬.୨୦୨୩ ରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଳକ ଓ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ, ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧ୍, ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ, ଡାକ୍ତର ଓ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ର ପ୍ରତିନିଧ୍ ମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା ।

Picsart_22-04-11_10-18-21-175

ସମ୍ପୃକ୍ତ ଚଢାଉ ରେ ମୋଟ ୨୩ ଜଣ ଶିଶୁ / କିଶୋର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟି ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଖୁଲାପ କରି ସଂସ୍ଥା ଓ ମାଲିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ପୂର୍ବକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉଧାର କରାଯାଇଥିବା ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାର ନଜର କୁ ଆସିଲେ ,ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ୧୫୫୩୬୮ କିମ୍ବା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ନମ୍ବର ୧୦୯୮ କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏତଦବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରମ ଓ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ବୀମା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ପ୍ରକାଶିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ସମାଜ ର ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଶିଶୁ ଓ କିଶୋର ଶ୍ରମିକ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଜଣେ ଜଣେ ନିରୀକ୍ଷକ (Inspector) ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବାରୁ ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ନିଜର ନୈତିକତା ଓ ବିବେକ କୁ ଅନୁଭବ କରିବା ପୂର୍ବକ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ଆମ୍ଭେ ଜିଲ୍ଲାକୁ ତଥା ରାଜ୍ୟକୁ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ, ଶିଶୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଓ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଗଢି ତୋଳିବା ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ସରୋଜ କୁମାର ସେଠୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ ରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଥଇଥାନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଓ ସମସ୍ତ ମଣ୍ଡଳ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏତଦବ୍ୟତୀତ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରି ସ୍କୁଲ ରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ମାନଙ୍କର ବର୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜଣେଇବାକୁ କୁ ଉପରୋକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏତଦବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ଓ ଜନସାଧାରଣ ସଚେତନ ହେବ। ପୂର୍ବକ ନିଜ ଆଡୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ସହଯୋଗ ର ହାତ ବଢାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। । ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟିର ଚେୟାରପର୍ସନ ସମସ୍ତ ଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ତଥା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ସଭାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ, ଅତିରିକ୍ତ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧ୍ୟାକାରୀ, ଜିଲ୍ଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ, ଜିଲ୍ଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରିଣୀ, ଜିଲ୍ଲା ନିୟୋଜନ ଅଧ୍ୟାକାରୀ , ଜିଲ୍ଲା ସଂଯୋଜକ, UNICEF Actionaid Association, ଫ୍ଲାଇ ଆସ ବ୍ରିକ୍ସ ଆସୋସିଏଶନ, ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ସଭାଟିକୁ କରିବାରେ ସଂଗ୍ରାମ ଦଲାଇ, ହଲଧର ବରାଳ ଓ ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନ ବରାଳ ସହକାରୀ ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସହଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଶେଷ ରେ ସମସ୍ତେ ଶପଥ ନେଲେକି “ଆସ ମିଳିମିଶି ସମସ୍ତେ ଶପଥ ନେବା ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଥିବା ସଂସ୍ଥା କୁ ବର୍ଜନ କରିବା ; ଶିଶୁ ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ନଦେଲେ , ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ କିପରି ହେବେ “।

ରିପୋର୍ଟ- ସୌମ୍ୟବ୍ରତ ସାହୁ, ମୋ ଢେଙ୍କାନାଳ

Related posts

ଏକକାଳୀନ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି ମାନଙ୍କ ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଆଲୋଚନା।

Mo Dhenkanal

ଢେଙ୍କାନାଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବିଜେଡିରୁ ଲଢ଼ିବେ ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ଡ଼ା. ଅବିନାଶ ସାମଲ ।

Mo Dhenkanal

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୧ରେ ହେବ ଜାତୀୟ ଗୋଲୋକ ବିହାରୀ ଧଳ ଭାଷା ସମାବେଶ !

Mo Dhenkanal

Leave a Comment

15 − 2 =